/ Prelegenci

Hanna Mamzer

Profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktor habilitowana na Wydziale Socjologii, psycholożka i socjolożka. Jest biegłą sądową przy Sądzie Okręgowym w Poznaniu w dziedzinie: etologia psa, dobrostan psów i relacje człowieka z psem (a także w zakresie dobrostanu innych zwierząt). Członkini Lokalnej Komisji Etycznej ds. Eksperymentów na Zwierzętach. Dwukrotna stypendystka Fundacji Fulbrighta, Central European University, British Council, European University Institute we Florencji, Fundacji im. Stefana Batorego, wielokrotna uczestniczka wyjazdów w ramach Programu Socrates Erasmus, laureatka akcji stypendialnej Polityki. Zajmuje się tematyką relacji ludzi i zwierząt, podejmuje w tym zakresie działania integrujące różne dziedziny nauki, stymulując wymianę poglądów oraz przepływ wiedzy, co sprzyja dialogowi promującemu dobrostan zwierząt. Aktywnie działa na rzecz podnoszenia u ludzi poziomu świadomości tego, jakie potrzeby mają zwierzęta. Pracuje z psami lękowymi i wycofanymi.

Kinga Flaga-Gieruszyńska

Profesor Uniwersytetu Szczecińskiego; prorektorka ds. organizacji Uniwersytetu Szczecińskiego; Kierowniczka Zespołu Badawczego Prawa Cywilnego Procesowego, Prawa Medycznego i Nowych Technologii Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego; radca prawny; Prezes Sądu Arbitrażowego Pomorza Zachodniego w Szczecinie; członek Rady Naukowej Ośrodka Naukowo-Szkoleniowego przy Krajowej Radzie Komorniczej; członek Rady Naukowej Polskiego Instytutu Notarialnego; członek Rady Naukowej NASK; członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Rodzinnego; specjalista w zakresie prawa cywilnego procesowego, prawa medycznego i informatyzacji wymiaru sprawiedliwości.

Magdalena Kozhevnikova

Etnolożka i bioetyczka. Ukończyła studia magisterskie w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW oraz niemiecko-rosyjską magistraturę „Komunikacja międzykulturowa” Moskiewskiego Uniwersytetu Humanistycznego (Rosja) i Alice Salomon Hochschule (Niemcy). W IF RAN obroniła rozprawę doktorską „Problem natury ludzkiej w kontekście rozwoju biotechnologii”. Zainteresowania naukowe skupiają się na obczarach podmioty pozaludzkie, etyka zwierząt, transgatunkowość i etyka ponadgatunkowa, posthumanizm, transhumanizm, biotechnologie, bioart, hybrydy i chimery. Obecnie związana z Instytutem Archeologii i Etnologii PAN. 

Barbara Grabowska

Profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Absolwentka filozofii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz studiów doktoranckich na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje w Katedrze Filozofii Praktycznej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się filozofią polityki (przede wszystkim liberalizmem) oraz dyskursami emancypacyjnymi. Działa w organizacjach prozwierzęcych. Przewodnicząca Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Ochrony Zwierząt przy Biurze Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. 

Marcin Urbaniak

Profesor Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Kognitywista, zoopsycholog i bioetyk. Zajmuje się zawodowo ewolucją niższych i wyższych procesów psychicznych u zwierząt, a także porównawczym ujęciem zdolności poznawczych oraz zachowań społecznych w królestwie zwierząt. Realizuje badania wokół zagadnień doznaniowości, percepcji, umysłowości i podmiotowości, które odnosi do problemu dobrostanu w kontekście eksploatacji różnych grup zwierząt. Prowadzi zajęcia na studiach kognitywistycznych oraz zoopsychologicznych w krakowskim Uniwersytecie Pedagogicznym. Aktualnie pracuje nad biosemiotyką komunikacji zwierząt, analizując jednocześnie pojęcie informacji z perspektywy ewolucyjnej i neurobiologicznej.

Łucja Lange

Adiunktka na Uniwersytecie Łódzkim. Doktora socjologii i magistra etnologii i teatrologii. Psycholożka zwierząt, weganka. Porusza się w obszarach doświadczenia: różnorodności, choroby, śmierci, żałoby (straty) i bezdomności – zarówno ludzi, jak i zwierząt. Zainteresowana zagadnieniem terapii poprzez fotografię – jako terapeutka i badaczka. Wykonuje upamiętniające sesje zdjęciowe dla zwierząt i ich opiekunek oraz opiekunów oraz oferuje pomoc w przygotowaniu pożegnania dla zwierzęcych podopiecznych. Organizuje i prowadzi kręgi żałoby po osobach zwierzęcych oraz związane z żałobą ekologiczną i stratami samobójczymi. E-wydawczyni zina o tematyce żałobnej — Lost&Found Grief Mega*Zine. Działa w kolektywie Instytut Dobrej Śmierci oraz Międzynarodowym Towarzystwie Wegańskich Socjologów.